Vladimir_Novotny

TÝDEN.CZ

23. 5. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Konečně jsem dostal rozum

Autor: Vladimír Novotný

03.05.2019 11:58

Byl bych rád, kdyby byla moje životní zkušenost pro někoho inspirací, jak se životem zacházet správně a především proč je důležité myslet na své zdraví.

Stalo se to před půl rokem. V noci mě probudila šílená bolest na hrudi. Nemohl jsem se nadechnout, srdce mi bušilo jako o život a do toho se přidalo nepříjemné mravenčení v končetinách. Řeknu vám, že ještě nikdy jsem nepropadl takové panice, jako právě v onu noc, kdy jsem přes silnou bolest vůbec nevěděl, co mám dělat. Manželka naštěstí byla opravdu pohotová a okamžitě mi zavolala záchranku, která byla u nás doma do čtvrt hodiny. Pro mě to bylo těch nejdelších 15 minut v celém životě a upřímně se mi ulevilo, když jsem pod okny našeho panelového domu slyšel sirény.

Diagnóza zněla jasně: srdeční infarkt. Podle lékaře jsem si o to koledoval, jsem totiž opravdu silný kuřák a vykouřit třeba dvě krabičky denně mi nedělá vůbec žádný problém. Manželka mi několikrát říkala, že bych měl s kouřením přestat, ale moje závislost byla silnější nežli kdovíjaké prosby. A nakonec mě to přeci jen dohnalo.

Po dvou týdnech mě pustili do domácího léčení, z nemocnice jsem si odnesl spoustu rad a doporučení, které mi mimo jiné zakazovaly kouření. Asi si umíte představit, jak těžké a silné byly mé  abstinenční příznaky, když jsem až do onoho infarktu vykouřil klidně 40 cigaret denně a nyní jsem si nemohl zapálit ani jednu jedinou.

Začal jsem být hodně protivný, nerudný a zlý na lidi okolo sebe. Cigarety mi prostě chyběly. Můj starší syn ale přišel s nápadem, že by my se závislostí mohly pomoci elektronické cigarety, které přeci jen nepředstavují pro zdraví takovou zátěž. Byl jsem pro, už jsem totiž nechtěl být na lidi okolo sebe tak protivný.

Syn mi elektronickou cigaretu objednal, naučil mě s ní zacházet a já si na tu změnu rychle zvykl. Kouření jsem se i přes svůj zdravotní stav sice nedokázal vzdát úplně, ale myslím, že jsem našel schůdnou alternativu.
Vladimír Novotný

Zdravím, mé jméno je Vláďa Novotný a rád bych se s Vámi prostřednictvím tohoto blogu podělil o mé zkušenosti. Naleznete zde články z každodenního života, z běžných situací.
Vladimír Novotný
Oblíbenost autora: 8

O autorovi

Jsem Vláďa a jsem normální smrtelník jako každý jiný, který jednou za čas rád napíše nějaký ten řádek.

Kalendář

<<   květen 2019

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA