Vladimir_Novotny

TÝDEN.CZ

23. 4. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Smrt kamaráda mi hodně otevřela oči

Autor: Vladimír Novotný

01.04.2019 00:27

Jednoho nedělního odpoledne mi někdo volal z neznámého čísla. Zpravidla takové hovory vůbec nepřijímám, ale v tu chvíli mi něco říkalo, že bych zrovna tento hovor přijmout měl. Představil se mi spolužák Petr, který mi sdělil smutnou novinku - náš společný kamarád a zároveň spolužák z učňáku Honza před dvěma dny zemřel. Bližší informace mi nepodal, ovšem i to málo, co mi řekl, naprosto stačilo k tomu, abych se nezmohl na jediné slovo. Jakmile Petr telefon položil, mlčky jsem dlouhé minuty seděl v obýváku a marně se snažil vzpomenout, jak je to dlouho, co jsem Honzu neviděl. Naposledy jsme si spolu vyrazili na pivko, což bylo asi dva roky zpátky. Poté se společně s manželkou přestěhovali do jiného města, protože zde Honza dostal lepší pracovní nabídku. Od té doby jsme si párkrát vyměnili sms, ale už jsme se osobně neviděli.

Za dva dny jsem se společně s manželkou vydal na pohřeb. Sešlo se zde mnoho lidí, mezi nimiž bylo i několik mých přátel. Některé z nich jsem léta neviděl a bylo smutné, že jsme se opět sešli až při takové nešťastné události. Chtěl jsem Honzovi manželce popřát upřímnou soustrast a při té příležitosti jsem se dozvěděl, že Honza zemřel na rakovinu plic. Jeho manželka se mi svěřila, že nedbal doporučení lékařů i přes jejich zákazy i nadále kouřil. To všechno a samozřejmě i další okolnosti vedly k tomu, že se jeho zdravotní stav nelepšil ba spíše naopak.

Její slova mi i po návratu domů stále vrtali v hlavě. Já jsem totiž patřil mezi letité kuřáky, ovšem nyní jsem se na tuhle svojí neřest díval úplně jinýma očima.  Rozhodl jsem se s kouřením skoncovat a ještě ten den večer jsem na internetu hledal, jestli existuje něco jako zdravé kouření. Dočetl jsem se, že mnohem menší dopad na zdraví má elektronická cigareta, která je mezi lidmi v posledních letech poměrně oblíbená.  Na rozdíl od klasické cigarety do sebe člověk při kouření nevztahuje žádné škodlivé látky například v podobě dehtu ale pouze čistou párou a nikotin.  Řekl jsem si, že nechci dopadnout jako Honza Protože jeho smrt mi hodně otevřela oči a já si uvědomil, že nějaké kouření a zhoršení mého stavu rozhodně nestojí. Našel jsem eshop ve kterém elektronické cigarety prodávali a jednu si okamžitě objednal. Zpočátku jsem si na tu změnu musel zvyknout, ale nyní jsou to již čtyři měsíce Když jsem neměl klasickou cigaretu a musím říci že jsem rád že jsem se takto rozhodl.
Vladimír Novotný

Zdravím, mé jméno je Vláďa Novotný a rád bych se s Vámi prostřednictvím tohoto blogu podělil o mé zkušenosti. Naleznete zde články z každodenního života, z běžných situací.
Vladimír Novotný
Oblíbenost autora: 8

O autorovi

Jsem Vláďa a jsem normální smrtelník jako každý jiný, který jednou za čas rád napíše nějaký ten řádek.

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA