Vladimir_Novotny

TÝDEN.CZ

19. 3. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Trvalo mi dlouho, než jsem si uvědomil, že škodím sám sobě

Autor: Vladimír Novotný

11.10.2018 02:48

Jsem kuřák a nestydím se to přiznat. S kouřením jsem začal už v mladistvém věku, kdy jsem byl součástí party, a asi víte, jak to chodí - když se nepřidáte a neděláte to, co dělají ostatní, pak jste za outsidera. A to jsem si samozřejmě nemohl dovolit.

Kouření mě následně doprovázelo i dalším životem. Stala ze z toho závislost, které se jen stěží zbavuje. Když jsem potkal svou ženu, byla to nekuřačka, hodně jsme se hádali kvůli kouření. Ona to nesnášela, já to potřeboval. Kolikrát to vypadalo, že náš vztah ztroskotá právě na tomhle, naštěstí to ale Klára se mnou vydržela a nakonec si mě i vzala.

Dlouho do mě vandrovala, že tohle je zabiják, že se ničím sám, že jsem sám proti sobě. Neustále mi předhazovala jiné alternativy, tvrdila mi, že zdravé kouření existuje, že to pro mě bude lepší. Jenže já neposlouchal a měl klapky jak na očích, tak i na uších.

Pak jsem onemocněl, dostal jsem silný zápal plic, lékař mi kouření zakázal a pohrozil, že jestli nepřestanu, budu sám proti sobě. A v tu chvíli mi to došlo. Po příchodu domů z nemocnice jsem si se ženou sedl a nechal si od ní poradit. Jak se ukázalo, ona si kvůli mně všechno za ty roky nastudovala a měla dokonalý přehled.

Pomohla mi vybrat alternativu v podobě elektronické cigarety, která je zdravější, není pro zdraví a tělo tak škodlivá a dokonce vyjde levněji. Byl jsem překvapen, kolik toho věděla, bylo vidět, že tomu věnovala spoustu času a já se styděl, jaký jsem byl paličák.

Od té doby nedám elektronickou cigaretu z ruky, kouření jsem ale tak či onak trochu omezil. Ženě jsem poděkoval a za ty utrápené roky ji pozval na 14 dní k moři. Teď jsme spokojeni oba dva a já jsem rád, že mě zdraví donutilo padnout na kolena. Jinak nevím, jestli bych se k takové změně vůbec někdy odhodlal.
Vladimír Novotný

Zdravím, mé jméno je Vláďa Novotný a rád bych se s Vámi prostřednictvím tohoto blogu podělil o mé zkušenosti. Naleznete zde články z každodenního života, z běžných situací.
Vladimír Novotný
Oblíbenost autora: 8

O autorovi

Jsem Vláďa a jsem normální smrtelník jako každý jiný, který jednou za čas rád napíše nějaký ten řádek.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA